Етнофестивалът в Минерални бани навърши пълнолетие

Тази година Международния етнофестивал в Минерални бани навърши пълнолетие. Голямата награда на фестивала на името на проф. д-р Желязко Христов бе присъдена на Гайдарски оркестър при Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев”, град Котел
Нашето уважавано жури отново бе поставено пред трудната задача да определи сред тази пъстра палитра от танци, песни и костюми най-добрите, защото всички вие се представихте блестящо с големия и разнообразен талант, койо притежавате. Но както на всеки фестивал, последната дума има журито. На сцената за да връчат наградите излязоха националните секретари на КНСБ Даниела Алексиева и Тодор Капитанов, Рени Джабелова – секретар на Благотворителния фонд „Проф. д-р Желязко Христов” и кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер.
Преди всичко искам да ви поздравя с днешния празник, пожелавам ви много, много здраве и разбира се – подаръци, каза Тодор Капитанов. През изминалите два прекрасни дни през тази сцена преминаха около 2 000 деца. Вие сте прекрасни, а аз имам удоволствието от името на ръководството на КНСБ да ви поздравя, затова че затруднихте журито адски много. Благодаря и на всички организатори на това голямо събитие, на хората, които се грижиха да се чувствате удобно, на онези, които се грижиха за нашата сигурност и разбира се най-вече на нашите домакини от община Минерални бани за тяхното гостоприемство.

Ето и наградените участници.
Категория – Индивидуални певци и инструменталисти
Първа възрастова група от 5 до 10 г.
1. Валерия Делчева – СУ „Отец Паисий”, град Мадан
2. Даная Атанасова – ДГ „Калина Малина”, град Чирпан
3. Николай Златков – НЧ „Заря”, град Хасково
Втора възрастова група от 11 до 14 г.
1. Атанас Петков – „Лозенец”, град София
2. Аделина Налбантова – СУ „Любен Каравелов”, град Пловдив
3. Мартина Динекова – „Медени звънчета”, град Самоков
Трета възрастова група от 15 до 18 г.
1. Борислава Цекова – НЧ „Съзнание”, град Исперих
2. Чай Тай Фънк – Българо-китайски образователен център „Панда”, град София
3. Николета Сачакова – Детско-юношеска музикална школа „Звънче”, град Велинград

Категория – Вокални групи
1. Детска фолклорна певческа група „Дебърче”, град Първомай
2. Формация за автентичен фолклор „Куклици”, град Пловдив
3. Вокална група „Бели брези”, град София

Категория – Танцови колективи
Първа възрастова група от 5 до 10 г.
1. Танцова формация „Калина Малина”, град Пазарджик
2. Детски танцов състав „Мики Маус” при Детска градина „Мики Маус”, град София
3. Група „Лъв” при Детска градина „Слънце”, град Смолян
Втора възрастова група от 11 до 14 г.
1. Представителен танцов състав „Чудесия” при Младежки дом, град Пазарджик
2. Танцов състав „Тракийска младост” СУ „Любен Каравелов”, град Пловдив
3. Формация „Димитров”, град Нова Загора
Трета възрастова група от 15 до 18 г.
1. Танцов състав „Люти чушки”, град Павликени
2. Детско-юношески танцов колектив „Здравец”, село Гавраилово и село Селиминово, община Сливен
3. Ансамбъл „Кочораци”, град Скопие /Република Македония/

Категория – Съвременни танци, модерни, спортни и балет
1. Студио за съвременни и класически танци, балет „Марина”, Дом на културата, град Попово
2. Спортен клуб „Рона” НЧ „Заря”, град Хасково
3. Ансамбъл „Славейче – Песни на народите”, град Пещера

Категория – Фолклорни танци на етно основа
1. Детска група за автентичен фолклор „Дъга” при НЧ „Кирил и Методий”, село Караманци, община Минерални бани
2. Група „Снудки”, Асоциация на любителите на народната култура, /Република Полша/
3. Ансамбъл за традиционна музика и танци „Боимия” – Гражданска асоциация „Македония”

Специални награди
Награда за камерни състави
Първа възрастова група от 5 до 10 г.
Спортен клуб „Рона” при НЧ „Заря”, град Хасково

Втора възрастова група от 11 до 14 г.
Танцова формация „Софистик живо”, град София

Трета възрастова група от 15 до 18 г.
Студио за класически и съвременни танци – балет „Марина”, Дом на културата, град Попово

Категория – Ансамбли
Първа възрастова група от 5 до 10 г.
Детска танцова група „Хорце” при НЧ „Заря” – Минерални бани

Втора възрастова група от 11 до 14 г.
Ансамбъл „Чинарче” при НЧ „Христо Ботев”, град Казичене

Трета възрастова група от 15 до 18 г.
Детско-юношески танцов ансамбъл „Кюстендилче”, град Кюстендил

Специална награда за пресъздаване на народен обичай
„Житената питка” Гимназия за хлебни и сладкарски технологии, град София

Специална награда за оригинално изпълнение на автентичен фолклор
Ансамбъл за традиционна музика и танц „Мегдан”, Република Македония

Специална награда за оригинална хореография
Фолклорен ансамбъл „Въжички традиция” при НЧ „Просвета”, град Стралджа

Специалната награда на Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов”
Детска вокална група „Изворче” при НЧ „Заря” – Минерални бани

Специална награда на Община Минерални бани
Група за народни танци при Община Чорлу, Република Турция

Специална награда на Синдиката на българските учители
Училищен хор при СУ „Иван Вазов”, Симеоновград

Специална награда на Сдружението на българските музикални и танцови дейци
Танцова формация „Софистик живо”, град София

Специална награда на БНР, Радио Благоевград
Дует „Медени гласчета”, град София

Специална награда за най-малък и талантлив участник от „Царевични пръчици Зайо Байо” на фирма Саниконс, град София
Виктория Вълкова – Детска градина „Калина Малина”, град Чирпан

Специални награди за участници от чужбина
Българо-китайски образователен център „Панда”, град София
Цирково студио „Алле” – Общински културен институт при Културно-развлекателен център „Южен”, град Подолск, Московска област, /Русия/
Група „Швейцария Жирковска” при Основно училище „Жерков”, Република Полша
Фолклорна група от Община Бююккаръщаран, Република Турция
Творчески ученически център „Чокърлия”, град Енени Ной /Молдова/
Културен и художествен център „Фентъзи Тийм” /Сърбия/
Танцов клуб „Байламос”, град Пирот /Сърбия/
Културно ометничко дружество „Велек Подунавци” – Върнячка баня /Сърбия/
Дружество „Чукоевац” – Кралево /Сърбия/
Хор при Детски културен център – Белград /Сърбия/
Фолклорна група „Вук Караджич” – Център за традиционна култура – град Ниш /Сърбия/

Голямата награда на фестивала на името на проф. д-р Желязко Христов
Гайдарски оркестър при Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев”, град Котел